Netspeed

Güvenli İnternet Hizmeti

degrade

Güvenli İnternet Hizmeti Nedir?

22/11/2011 tarihinden itibaren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulmakta olan Güvenli İnternet Hizmeti (GİH) sizi ve ailenizi internetin zararlı içeriklerinden büyük oranda korumak amacıyla geliştirilmiştir.

Güvenli İnternet Hizmeti, isteğe bağlı, ücretsiz, şeffaf, kullanımı kolay, interaktif ve tüketici memnuniyetini esas alan bir kamu hizmetidir. Başta çocuklar ve gençler olmak üzere dijital çağın sunduğu fırsatlardan tüm internet kullanıcılarının güvenli bir ortamda yararlanmasını sağlamak, zararlı içeriklere yönelik koruyucu önlemler almak, internetin risklerinden, zararlı içeriklerinden toplumu korumak için Güvenli İnternet Hizmeti kullanıma sunulmuştur

Güvenli İnternet Hizmeti hangi profillerden oluşur?

Çocuk ve Aile olmak üzere iki farklı profil seçeneği ile sunulmaktadır. Bu profillere ait kriterler psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu, BTK bünyesindeki bir kurul tarafından tespit edilmektedir. guvenlinet.org.tr/sorgula adresinden sitelerin hangi profilde olduklarını sorgulayabilirsiniz..

Çocuk Profili Pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erişilebilen profildir.
Aile Profili Aile Profili "siyah liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu profil kapsamında zararlı içeriğe sahip İnternet sitelerine erişilememektedir. Aile profili kapsamında, Çocuk Profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sağlanmaktadır. Aile profilini tercih eden vatandaşlar, talep ettikleri takdirde oyun, sohbet, sosyal medya sitelerine ve uygulamalarına erişimi filtreleme seçeneğine sahiptirler.
Profillerle ilgili detaylı bilgi

Güvenli İnternet Hizmeti Nasıl Kullanılır?

Netspeed internet aboneliğinizin, güvenli internet hizmetinde olup olmadığını son derece pratik bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Eğer internet hizmetiniz güvenli statüde değilse "online işlemler" menüsünden kolay bir şekilde güvenli internete geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca web sayfamızı inceleyerek güvenli internet kullanımı hakkında bilgi alabilir, daha bilinçli şekilde bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Güvenli İnternet Hizmeti Düzenlemesinin Hukuki Dayanağı Nedir?

Ülkemizde güvenli internet hizmeti, hukuki anlamda etkin bir dayanağa sahiptir. Bu kapsamda, hâlihazırda yürürlükte olan "elektronik haberleşme kanunu"nda gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Söz konusu kanunun 15. maddesinde "internetin güvenli kullanımı" başlığı yer alır. Bu başlık incelendiğinde; internet servis sağlayıcısı olan tüm firmaların, güvenli internet kullanımı kapsamında gerekli hizmeti kullanıcılara ücretsiz şekilde sağlaması hukuki güvenceye alınmıştır.

Güvenli İnternet Hizmeti Kullanımı zorunlu mudur?

Güvenli İnternet Hizmeti, tüketicileri internetin olumsuz içeriklerinden korumayı amaçlayan; ücretsiz, alternatif internet erişim hizmetidir. Güvenli İnternet Hizmeti, sadece talep eden abonelere sunulmakta olup, zorunlu değildir.

Güvenli İnternet Hizmeti ücretli midir?

Güvenli İnternet Hizmeti, GİH’ni tercih eden abonelere ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Güvenli İnternet Hizmeti'ni nasıl tercih edebilirim?

Güvenli İnternet Hizmeti alma, iptal etme ya da profilinizi görme/değiştirme taleplerinizi aşağıdaki kanallarımızdan da gerçekleştirebilirsiniz;

Online İşlem Merkezi

Güvenli Internet menüsünden işleminizi tamamlayabilirsiniz. Netspeed online işlem merkezine telefon numaranız ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri

0850 800 5 800 numaralı müşteri destek hattımızı arayarak, Güvenli İnternet Hizmeti tercihinizi değiştirebilirsiniz.