Netspeed

Abonelik iptali

Zahmetsiz İptal İşlemleri

İptal işlemlerini gerçekleştirmek için sunduğumuz çeşitli yöntemlerle sizin için en pratik olanı seçebilirsiniz. İptal talebinizi iletmek ve süreci başlatmak adına aşağıdaki detaylı bilgileri inceleyebilirsiniz.

Sorun Bildirimi:

Eğer aldığınız hizmeti iptal etme nedeniniz bizden kaynaklı bir sorunsa, sizden gelen geri bildirimleri önemsiyoruz. Öncelikle yaşadığınız sorunu bizimle paylaşın; böylece birlikte sorunu çözmek için harekete geçebiliriz. Müşteri memnuniyeti bizim için önceliktir.

Müşteri Hizmetlerini Arama:

İptal süreci ile ilgili detaylı bilgileri öğrenmek veya herhangi bir konuda yardım almak için Netspeed Müşteri Hizmetleri'ni (0850 800 5 800) dilediğiniz zaman arayabilirsiniz. Profesyonel ekibimiz size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

İnternet Üzerinden İptal Talebi:

İptal talebinizi kolayca iletebilmeniz için hazırladığınız iptal talep formunu bize göndermek en hızlı yol olabilir. Bu form Abone/Hizmet numaranızı, iletişim bilgilerinizi ve imzanızı içermelidir. İptal talebiniz 24 saat içinde işleme alınacak ve 7 iş günü içinde tamamlanacaktır. İşlem tamamlandığında iletişim numaranızdan SMS ile bilgilendirileceksiniz.

Netspeed olarak müşterilerimize en iyi hizmeti sunmayı taahhüt ediyor ve her türlü geri bildirime açığız. İptal sürecini mümkün olan en sorunsuz ve hızlı şekilde tamamlamak için elimizden geleni yapacağımızı belirtmek isteriz.