Logo
Logo

Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

Diğer operatörlerden Netspeed'e nasıl geçilir?

Netspeed’e mevcut hizmetinizi kapattırmadan kolay bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.
kağıt uçak üzerinde oturan kız illustration

Wifi sinyalim neden düşük?

laptop fatura

Wifi ağınızın sinyali nasıl iyileştirilir?

WiFi sinyalini iyileştirmenin birçok yolu vardır, ancak şüphesiz yönlendiriciyi doğru şekilde konumlandırmak, bağlantıyı optimize etmenin en etkili yollarından biridir.

Bu nedenle, modem tarafından iletilen sinyale neyin yardımcı olduğunu ve neyin zarar verdiğini bilmek çok önemlidir.

Modeminiz, evinizdeki diğer elektrikli cihazların kesebileceği radyo sinyalleri kullanır. Örneğin Mikrodalga fırınlar, Bluetooth cihazları, kablosuz telefonlar, buzdolapları ve bebek monitörleri en yaygın suçlulardan bazılarıdır. Bu yüzden modeminizi onlardan uzak tutmaya çalışın.

Mobilya düzeniniz, duvarların kalınlığı ve yakındaki elektronik ekipmanların yerleri, modeminizin cihazlarınıza ilettiği kablosuz sinyali bozabilir veya zayıflatabilir.

İnternette hangi frekansta kullandığınızı biliyor musunuz, 5 GHz veya 2,4 GHz? Bir sorun değilmiş gibi görünebilir, ancak doğru frekansta bağlanmazsanız, hızlı bir internet hattına sahip olsanız bile en yüksek hıza ulaşamayabilirsiniz.

Modemden uzaktayken hangi ağ frekansını kullanmalıyım?
2.4 GHz WİFİ frekansını kullanın. Bu frekans aynı anda daha az veri taşıyabilir, ancak daha uzak mesafelere ulaşabilir ve örneğin duvarlar gibi katı nesnelerin içinden daha kolay geçebilir.

Ancak 50 Mbps'nin üzerinde bir hıza ulaşmak istiyorsanız, 5 GHz frekansını kullanmanız gerekir, ama tüm cihazlarınızın bunu destekleyecek teknolojik kapasiteye sahip olmadığını unutmayın.


Wifi sinyalleri


Elektronik girişim, 2,4GHz frekansında çalışan elektronik cihazlar tarafından üretilebilir bu, birçok kablosuz modemin kullandığı aynı radyo frekansıdır. Bunun bir sonucu olarak, eşzamanlı olarak çalışan (genellikle komşu evlerde) yakınlardaki birkaç modemin frekansı bazen birbirleriyle karışabilir ve Wi-Fi bağlantınızdaki hızınızı yavaşlatabilir.

Bu durum, modeminizi ayrı bir kanalda çalışacak şekilde ayarlayarak düzeltilebilir ve kullandığınız modemin özelliklerine bağlı olabilir. Bazı modemlerde yalnızca tek kanal bulunur, diğerleri küçük frekans değişikliklerine izin verir ve bazı modemler 5GHz frekanslarda çalışabilir. Böylece 2.4GHz bandını kullanabilecek diğer elektronik nesneler arasında örneğin kablosuz telefonlar, bebek monitörleri ve Bluetooth kullanan cihazlardan etkilenmez.

Kablosuz modeminizi nereye yerleştirdiğinize dikkat etmelisiniz. Duvar yalıtımı, kalın duvarlar ve metal kapılar Wi-Fi sinyalinizi olumsuz yönde etkileyebilir. En iyi sinyal kapsamını sağlamak için modeminizi evinizin ortasına yerleştirin.

Aradığınız cevabı bulamadınız mı?

Müşteri desteğimiz haftanın 7 günü hizmetinizdedir. Sunduğumuz hizmetler ile ilgili her türlü soru, öneri, şikayet ya da memnuniyetinizi bize iletebilirsiniz.