Logo
Logo

Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

Diğer operatörlerden Netspeed'e nasıl geçilir?

Netspeed’e mevcut hizmetinizi kapattırmadan kolay bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.
kağıt uçak üzerinde oturan kız illustration
İnternetinden Memnun musun?
Evet Hayır

Hız Testi Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Dizi ve film izlemek, dosya indirmek ve yüklemek veya internet üzerinden oynatmak için yeterli olup olmadığını bilmeniz mi gerekiyor? Hız testi, internet bağlantınızın kalitesini ve hızını yaklaşık olarak kontrol etmenin bir yoludur. Netspeed internet hız testi, internet hizmetinizin yaklaşık hızını kolaylıkla ölçmenizi sağlar. İnternet hız testini başlatmadan önce çıkacak olan sonucu anlamak, değerlendirmek ve doğru sonuç alabilmek için aşağıda verilen bilgileri okumanız ve önerilen adımlara uygun şekilde yapmanızı öneririz.


İndirme Hızı (Download) Nedir?

İndirme hızı, verileri sunucudan ne kadar hızlı "çekebileceğinizdir". Web sayfalarının yüklenmesi veya video akışı gibi çoğu çevrimiçi etkinlik indirmelerden oluştuğu için çoğu bağlantı, yüklemeden çok daha hızlı indirilecek şekilde tasarlanmıştır. İndirme hızı, bit / saniye veya megabit (Mbps) olarak ölçülür.


Yükleme Hızı (Upload) Nedir?

Yükleme hızı, internete ne kadar hızlı veri gönderebileceğiniz anlamına gelir, yani bir e-postaya dosya ekleyebilme, Facebook veya WhatsApp'a fotoğraf gönderebilme ve görüntülü görüşme yapabilmek için kullanılan hızdır. Bu hız genellikle indirme hızından daha düşüktür.


En Doğru Hız Testi Nasıl Ölçülür?

Doğru sonuç alabilmeniz için internet hız testini başlatmadan önce aşağıda verilen adımlara uyarak yapmanız gerekmektedir.

 • Modeme Yakın Bir Yerde Durun
  Testi bir cep telefonu veya taşınabilir herhangi bir cihaz ile yapacaksanız modeme mümkün olduğunca yakın durun. Bir bilgisayarınız varsa, ideal olan ağ kablosunu ona bağlamaktır. Bunun nedeni, wi-fi ile iletimin parazite maruz kalabilmesidir. Modem ile aynı ortamda iseniz! (Oda, Salon, Mutfak vb.) ve modeminiz destekliyor ise cihazlarınızı 5 GHz bandından bağlamanızı öneririz.

 • Testi Kablolu Yapın
  Yapılacak test sonuç bilgisinin daha doğru olması açısından modemizin ethernet portu üzerinden kablolu olarak bilgisayarınıza bağlı olmasını ve bu şekilde test yapılmasını önermekteyiz.

 • Diğer Sayfa, Program ve Cihazları Kapatın
  Öncelikle, interneti kullanan güncellemeleri ve hizmetleri durdurun, yani Hız Testi sayfası haricinde tüm tarayıcı sekmelerini kapatın.
  Bilgisayarınızda çalışan diğer programları ve uygulamaları kapatın.
  Hız testinin yapıldığı bilgisayar haricinde modeminize bağlı ikinci bir cihazın internete bağlı olmaması gerekmektedir.

 • Testi Tekrarlayın
  Sonuçların stabilitesini kontrol etmek için testi birkaç kez tekrarlayın.

 • Farklı Sunucular Deneyin
  Hız testini başlattığınızda konumunuz otomatik olarak belirlenir ve konumunuza en yakın sunucu tespit edilir. Ancak bazı durumlarda örneğin kullanmakta olduğunuz VPN veya benzeri uygulamalar nedeniyle sunucu konumunun yanlış seçilmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda VPN veya uygulamayı devre dışı bırakmanız ve sayfayı yenileyerek testi tekrar yapmanızı öneririz. Teste başlamadan önce dilerseniz size yakın sunucuları manuel olarak da seçebilirsiniz.

İnternet Hız Testi Sonucum Kaç Olmalı?

"İyi" yüksek hızlı internet bağlantısı olarak kabul edilen şey, aslında büyük ölçüde sizin internet hizmetiniz ile yapmayı planladığınız şeye bağlıdır.


 • 8 - 16 Mbps Arası
 • Yalnız veya az sayıda kişi ile birlikte yaşıyorsanız ve genelde sadece e-posta gönderiyor ve sosyal medya platformlarında vakit geçirip internette geziniyorsanız bazen Netflix, Youtube vb. platformlardan normal çözünürlükte video izliyorsanız, düşük hızlar (8 - 16 Mbps) bile ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.


 • 24 - 35 Mbps Arası
 • Yoğun bir şekilde HD ve 4K video izliyorsanız, en az 24 Mbps'lik internet hızına ihtiyacınız var demektir. Bağlantınızı paylaşan birden fazla kişi olacaksa, 35 Mbps veya daha üstü hızlara ihtiyacınız olacaktır.


 • 50 - 100 Mbps Arası
 • Aynı anda birden fazla HD ve 4K video izleyen, görüntülü görüşme yapan, çevrimiçi oyun oynayan ve bulutta büyük miktarda veriyi yedeklemeyi veya indirmeyi seven çok aktif internet kullanıcılarından oluşan bir aileniz varsa, en az 50'Mbps ve üstü bir hıza ihtiyacınız var demektir.


Altyapınız Ne Kadar Hızı Destekliyor?

Hız testi mevcut paketinizin hızını ölçer. Altyapı Sorgulama ise adresinizde aslında desteklenen ve sizin ulaşabileceğiniz maksimum hızı gösterir. Netspeed internet altyapı sorgulama sistemiyle sadece adres bilginizle alabileceğiniz maksimum hızı ve fiber altyapı durumunu hemen sorgulayın. Altyapı durumunuzu sorgulamak için tıklayın


İnternetinden Memnun musun?
Evet Hayır
Yardım mı Lazım?