Logo
Logo

Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

Diğer operatörlerden Netspeed'e nasıl geçilir?

Netspeed’e mevcut hizmetinizi kapattırmadan kolay bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.
kağıt uçak üzerinde oturan kız illustration
İnternet Hız Testi

Adresinde alabileceğin internet hızını öğrenmek çok kolay!

Sana en uygun limitsiz ve taahhütsüz internet tarifesini seçmek için hemen altyapının uygunluğunu kontrol et!

Altyapı Sorgulama

Hız Testi Nasıl Yapılır?

Hız testi, internet bağlantınızın kalitesini ve hızını yaklaşık olarak kontrol etmenin bir yoludur.

İnternet hız testini yapmadan önce, internet kullanımınızı minimum düzeye indirin. Büyük dosyaları indirmeyin, görüntülü görüşme yapmayın veya oyun oynamayın.

İnternet hız testini yaparken, bilgisayarınızın internet bağlantısının doğrudan modemle bağlı olduğundan emin olun. WiFi kullanmayın.

Testi yaparken, bilgisayarınızda açık olan tüm uygulamaları kapatın.

İnternet hız testini yaparken, önerilen hız testi sitelerinden birini kullanın. Bu sayede en doğru sonucu alabilirsiniz.

İnternet hız testini yaptıktan sonra, elde ettiğiniz sonuçları internet hizmetinizi sağlayan firmayla paylaşın. Eğer sonuçlar beklentilerinizin altında ise, firma ile iletişime geçip sorunlarınızı çözümlemeye çalışın.

Netspeed internet hız testi ile en doğru sonuçları elde edebilmeniz için öncelikle bu adımlara uymanızı öneririz.


Modeme Yakın Bir Yerde Durun
Hız Testini bir cep telefonu veya taşınabilir herhangi bir cihaz ile yapacaksanız modeme mümkün olduğunca yakın durun. Bir bilgisayarınız varsa, ideal olan ağ kablosunu ona bağlamaktır. Bunun nedeni, wi-fi ile iletimin parazite maruz kalabilmesidir. Modem ile aynı ortamda iseniz! (Oda, Salon, Mutfak vb.) ve modeminiz destekliyor ise cihazlarınızı 5 GHz bandından bağlamanızı öneririz.


Testi Kablolu Yapın
Hız testi yaptığınızda sonuç bilgisinin daha doğru olması açısından modemizin ethernet portu üzerinden kablolu olarak bilgisayarınıza bağlı olmasını ve bu şekilde test yapılmasını önermekteyiz.


Diğer Sayfa, Program ve Cihazları Kapatın
Öncelikle, interneti kullanan güncellemeleri ve hizmetleri durdurun, yani Hız Testi sayfası haricinde tüm tarayıcı sekmelerini kapatın.
Bilgisayarınızda çalışan diğer programları ve uygulamaları kapatın.
Hız testinin yapıldığı bilgisayar haricinde modeminize bağlı ikinci bir cihazın internete bağlı olmaması gerekmektedir.


Testi Tekrarlayın
Sonuçların stabilitesini kontrol etmek için hız testini birkaç kez tekrarlayın.


Farklı Sunucular Deneyin
Hız testini başlattığınızda konumunuz otomatik olarak belirlenir ve konumunuza en yakın sunucu tespit edilir. Ancak bazı durumlarda örneğin kullanmakta olduğunuz VPN veya benzeri uygulamalar nedeniyle sunucu konumunun yanlış seçilmesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda VPN veya uygulamayı devre dışı bırakmanız ve sayfayı yenileyerek testi tekrar yapmanızı öneririz. Teste başlamadan önce dilerseniz size yakın sunucuları manuel olarak da seçebilirsiniz.